Formaty plików jakie przyjmujemy do druku

Do druku przyjmujemy trzy formaty plików tj. PDF, TIFF i JPG.

PDF jest formatem pliku wektorowego co pozwala na najlepsze odwzorowanie linii, tekstu. Format PDF jest preferowaną przez nas formą pliku jaki jest przesyłany do druku.

TIFF jest bitmapą, doskonale sprawdza się przy pracach gdzie jest przewaga zdjęć, bez elementów wektorowych, w tym formacie konieczne jest zachowanie rozdzielczości pracy 300 dpi i kolorystyki w CMYK.

JPG jest również bitmapą, przygotowanie analogicznie do TIFF z tą różnicą że przy generowaniu go w programie graficznym kompresja powinna być ustawiona na 0, aby zagwarantować maksymalną jakość druku, podobnie jak w tiff rodzielczość 300 dpi i kolorystyka w CMYK.



Spad drukarski w przygotowanej pracu do druku

Spad drukarski - najprościej mówiąc jest to obszar poza wymiarem netto formatu papieru na którym jest drukowana praca. Zazwyczaj spad jaki się stosuje to około 3 mm. Uwzględnienie spadu w przygotowanej pracy gwarantuje że grafika, zdjęcie będzie dochodziło do samej krawędzi papieru po obcięciu go do formatu netto. W przypadku tekstu należy pamiętać aby nie dolegał on do krawędzi formatu, uchroni to pracę przed przypadkowym obcięciem tekstu podczas prac introligatorskich. Zastosowanie spadu jest konieczne ze względu na proces technologiczny podczas druku prac.


Kolory w pracach do druku

W przygotowanych pracach do druku należy wszystkie kolory sprowadzić do CMYK.
Jeżeli w pracy będą używane kolory RGB lub Pantone, zostaną one automatycznie skonwertowane do CMYK w procesie naświetlania. W zależności od tego jak przygotowany jest plik konwersja nie zawsze jest zgodna z zamierzeniami autora pracy.


Pamiętaj:

- zdjęcia, grafiki, ilustracje zawsze sprowadzaj do CMYK
- nigdy nie używaj składowych kolorów dla obiektów poniżej 5%, wydruk taki będzie niewidoczny



druk materiałów reklamowych kolportaż ulotek reklama internetowa fotografia reklamowa inne